Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej (praca zbiorowa)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Seria / Cykl Wydawniczy: Przewodniki Krytyki
Politycznej tom 24
Ocena (1-10): 8 – rewelacyjna
Seriale zawładnęły telewizją. Telenowele, seriale kryminalne, policyjne, wielkomiejskie, komediowe, wysokobudżetowe z gwiazdorską obsadą i niszowe znane tylko wtajemniczonym, animowane, politycznie niepoprawne, różne. Seriale stały się fenomenem kulturowym ostatnich lat. Przewodnik Krytyki Politycznej bierze ten fenomen pod lupę. Jakie seriale lubimy najbardziej? Dlaczego? Co nas w serialach wciąga, a co denerwuje? Jaki świat opisują? Jakie wartości promują, a jakie piętnują? Co o Ameryce mówi Z Archiwum X, a co Seks w wielkim mieście i Californication? (opis wydawcy)
Z Biblioteką Uniwersytecką mam pewien problem. Polega on na tym, że za każdym razem, gdy wybieram się tam w celu wypożyczenia książek potrzebnych mi do napisania pracy magisterskiej, zawsze ląduję przy regałach z najnowszymi nabytkami (sygnatury od 900 000 w górę). Kończy się więc tak, że z książek „magisterskich” korzystam w czytelni, a z biblioteki wychodzę ze stosem książek, których często nie dostałabym w żadnej innej bibliotece. Tak właśnie było z książką Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej. Jako miłośniczka tasiemców produkcji amerykańskiej, nie mogłam przejść obok niej obojętnie, więc gdy tylko ujrzałam ją na półce, znalazła się w moich rękach. Jak się okazało – była to naprawdę dobra decyzja. Dziś bez recenzji jako takiej.
Serial jest przede wszystkim rozrywką, oderwaniem od rzeczywistości. Poszukuje się w nim czegoś, co jest trochę lepsze od naszego życia, trochę bardziej lukrowane i stanowi odskocznię od szarej rzeczywistości. Widzowie mówią też, że serial daje szansę przeżywania problemów bohaterów. Zarówno takich, z którymi się zetknęli, jak i tych, z którymi się nie spotkali. Serial jest szansą na zastępcze przeżywanie. (s. 47)
Pozwolę sobie nawet przedstawić Wam cały spis treści książki, abyście mogli zorientować się, czy znajdziecie w niej coś dla siebie. (ŹRÓDŁO).
WSTĘP
Kinga Dunin, Krzysztof Tomasik, 101 seriali
PILOT
Seriale tworzą nowe wspólnoty. Henry Jenkins w rozmowie z Szymonem Grelą
Serial jako źródło wiedzy. Beata Łaciak w rozmowie z Jasiem Kapelą
Należy mieć poczucie odpowiedzialności. Dorota Chamczyk w rozmowie z Jasiem Kapelą
Jedyne wspólne dobro kulturowe. Michał R. Wiśniewski w rozmowie z Jasiem Kapelą
SEZON 1
Joanna Ostrowska, Seks w wielkim mieście, czyli kto potrzebuje męża?
Witold Mrozek, Seks w TVN-ie, czyli spełniony sen Trędowatej
Julia Kubisa, Kto się boi Sary i Lucy?
Błażej Warkocki, L jak miłość
Karolina Sulej, Kalifornizacja męskości
Maciej Gdula, Dexter, czyli trzymaj na dystans bliźniego swego
Monika Bokiniec, Big Love, czyli „to właśnie otwartość czyni z nas rodzinę”
SEZON 2
Jakub Majmurek, Mafia jako small business
Michał Zygmunt, The Office, czyli jak przetrwać w wielkiej korporacji
Błażej Hrapkowicz, The Wire, czyli jak przełamać status quo
Ekipa, czyli polityka idealna. Kasia Adamik w rozmowie z Agnieszką Wiśniewską
Jakub Majmurek, Rzym, czyli Ameryka
Renata Bożek, Trawka, czyli o tym, co się pleni na przedmieściach i nie tylko tam
Cezary Michalski, South Park, czyli przemoc symboliczna wobec Eryka Cartmana
SEZON 3
Agnieszka Wiśniewska, Przyjaciele, czyli jak pokochać neoliberalizm i picie kawy przez cały dzień
Jakub Majmurek, My, Kiepscy
Karol Domański, Wojtek Zrałek-Kossakowski, Star Trek, czyli krok do przodu
Ewa Tomaszewicz, Search the web for Simone
House nie daje tanich wzruszeń. Agnieszka Graff w rozmowie z Hanną Gill-Piątek i Martyną Dominiak
Michał Sutowski, Z Archiwum X, czyli gdzie jest prawda
Joanna Ostrowska, Czysta krew, czyli jak demoniczna mniejszość przejmuje władzę!
EPILOG
Jakub Bożek, Popkultura się liczy
Czytanie tej książki było w pewnym sensie jak stopniowe otwarcie oczu i inne spojrzenie. Bo czy kiedykolwiek zastanawiałam się głębiej nad tym, jak i czy w ogóle seriale uczą? A przecież uczą i często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pominę rozważania na temat seriali produkcji polskiej, bo dla mnie osobiście to rzecz, nad którą w ogóle nie warto się rozwodzić (choć w książce znajduje się fantastyczny tekst dotyczący Świata według Kiepskich, którego fenomenu nigdy nie zrozumiem). Ciekawie przedstawiono tu jednak kwestie związane z produkcjami amerykańskimi. Rewelacyjny tekst poświęcony Dexterowi, skłania do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób serial ów przedstawia jednoczenie się bohatera z innymi osobami z jego środowiska.
Nawet jeśli >>Dexter<< przede wszystkim ujawnia napięcia między światami, w jakie uwikłani są bohaterowie (i widzowie), to nienachlanie opowiada się też za pewną wizją relacji międzyludzkich, której dziś niemal nikt nie broni. W tych relacjach jest miejsce na troskę i bezwarunkowe zainteresowanie gwarantujące ludziom poczucie godności i jednocześnie wystarczająco dużo przestrzeni, żeby mieć swoje własne sprawy i tajemnice. (s. 143)
Jakub Majmurek, filmoznawca, krytyk filmowy i filozof w fantastyczny i nieskomplikowany sposób analizuje obraz mafii w serialu Rodzina Soprano, a Cezary Michalski pisze o South Parku, prawdopodobnie najbardziej obrazoburczym i wulgarnym serialu, jaki kiedykolwiek nadawano w telewizji. Na deser zaś dostajemy doskonałą analizę świata przedstawionego w serialu True Blood. Pomimo, iż nie znam wielu produkcji opisanych w książce, czytało mi się o nich naprawdę dobrze i do niektórych czuję się dość mocno zachęcona. Dlatego też polecam zapoznanie się z tą książką – miłośnicy seriali powinni być z niej zadowoleni.
A na koniec, już ode mnie: moje ulubione czołówki :)
3 komentarze
Lubię ich książki, zawsze sporo można się z nich dowiedzieć. Na ten konkretny tytuł również mam ochotę i cieszę się, że tak ciekawie ujmuje temat.
OdpowiedzUsuńCiekawa jestem, co już przeczytałaś. Możesz coś polecić? :)
UsuńJa również nigdy nie zrozumiem, co takiego jest w "Świecie według Kiepskich", że wszystkim tak ten serial się podoba... Ale ogólnie bardzo lubię oglądać seriale, więc gdybym miała taką okazję na pewno bym książkę przeczytała :)
OdpowiedzUsuńUwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.