­
zielona cytryna: Francesca Gould - Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

Francesca Gould - Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

09:18

Tytuł oryginału: Why is yawing contagious?
Tłumaczenie: Iwona Sumera
Ilość stron: 261
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Ocena (1-10): 6 – dobra



                Lubię czytać w samochodzie. Siedzę sobie wygodnie w fotelu pasażera i raczę kierowcę co ciekawszymi fragmentami aktualnie czytanej przeze mnie książki. Wszystko jednak zależy od jej gatunku. A uwierzcie, że w przypadku TEJ książki, można czytać na głos przez cały czas. No bo, do jasnej anielki, któż nie chciałby wiedzieć DLACZEGO skóra na opuszkach palców marszczy się podczas kąpieli?


                Książka Franceski Gould to małe kompendium wiedzy na temat rzeczy, o które czasami wstyd nam zapytać, żeby nie wyjść na idiotów, lub nad którymi po prostu nigdy się nie zastanawiamy.

- Skąd się bierze gęsia skórka? (Na pewno z kurczaka…)
- Dlaczego niektóre zaskórniki są czarne?
- Czy łysina jest oznaką męskości?
- Co to jest peruka łonowa? (…?)
- Dlaczego strzelają nam palce?
- Czy można się przeziębić wskutek przemoknięcia na deszczu? (Nie!!!)
- Dlaczego odchody są brązowe? (Niech mi ktoś lepiej powie, dlaczego odchody niektórych psów są BIAŁE?)
- Czy można podpalić bąka? (Można… widziałam na własne oczy)
- Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? (Kto po przeczytaniu tego pytania ziewnął?)
- Po co mężczyznom sutki? (No właśnie…)
- Czy to prawda, że kobieta może zajść w ciążę, jeśli sperma znajdzie się na jej nodze? (Eee…)
- Czy połknięcie nasienia może szkodzić zdrowiu?

                To tylko przykładowe pytania, na które odpowiedzi można znaleźć w tej książce. Wciąż jednak  zastanawiam się, czy jest ona skierowana bardziej do dzieci, czy dorosłych. Bo o ile pytanie o gęsią skórkę jest pytaniem neutralnym, tak pytanie o połykanie nasienia może wywołać lawinę kolejnych pytań, na które pięcio-, czy siedmioletniemu dziecku odpowiedzieć nie łatwo.

                Niektóre odpowiedzi na pytania zawarte w książce wydają się być absurdalne, a przytoczone na ich potwierdzenie przykłady, wręcz głupie. Momentami miałam wrażenie, że całkowicie mijają się z prawdą. Jednak sam pomysł na książkę tego typu, wydaje się być naprawdę niezły. Dobrze jest bowiem poczytać o rzeczach, których nie mogliśmy dowiedzieć się w szkole, lub które obalają powszechnie krążące w społeczeństwie mity.

                Książka Franceski Gould jest z pewnością dość relaksującą lekturą (pomijając fragment o nużeńcach żyjących na rzęsach…), jednak w moim mniemaniu można było zadać kilka o wiele bardziej interesujących pytań. Ot, wyszło nam kolejne czytadło, jakich wiele. Książka z gatunku tych, które można wypożyczyć z biblioteki, bo szkoda wydać na nie własne pieniądze.

Możesz przeczytać również