Małgorzata Łukowiak - Projekt Matka. Niepowieść

13:30Ilość stron: 384
Wydawnictwo: Świat Książki

Ocena (1-10): 7 – bardzo dobra


                Jestem matką. Wprawdzie jeszcze nie w pełni, bo do pojawienia się na świecie mojego pierworodnego zostało mniej więcej dziesięć tygodni, ale w pewnym sensie jestem matką. I właśnie to jest głównym powodem, dla którego książka Małgorzaty Łukowiak Projekt Matka. Niepowieść trafiła na listę „do przeczytania jak najszybciej”.  

                O książce Małgorzaty Łukowiak wiedziałam na pewno tylko tyle, że nie będzie to klasyczna powieść afirmująca macierzyństwo we wszystkich jego aspektach i daleko będzie jej do sielankowego obrazu roli matki. Autorka, pracująca w korporacji młoda kobieta długo nie wyobrażała sobie posiadania dziecka, lecz w momencie, gdy podjęła decyzję o zostaniu matką, cały jej świat wywrócił się do góry nogami. Nie znaczy to jednak, że jej podejście do ciąży i macierzyństwa od razu uległo zmianie. Trudno bowiem w stu procentach zaakceptować zmieniające się ciało i koszmarne, ciążowe dolegliwości, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.  

                Projekt Matka. Niepowieść to zapis doświadczeń, wrażeń i emocji wypływających z faktu bycia matką. Autorka posługuje się fenomenalnym, ale mocno specyficznym językiem, co powoduje, że osobom nie przepadającym za tego typu narracją czytanie tej książki może przyjść z trudem. Wieloznaczeniowość, zabawa słowem i składnią świadczą o dużej zdolności pisarskiej autorki – docenią to ci, którzy tego typu zabawy w literaturze mocno cenią. Nie ryzykowałabym stwierdzenia, że to książka dla wszystkich – tę rolę spełniają lekkie powieści. Projekt Matka jest zdecydowanie specyficzną lekturą o trudach i radościach macierzyństwa – dla mnie fantastyczną.   

Możesz przeczytać również

1 komentarze

 1. Nie czytałam tej książki.
  Za to czytałam książkę w oczekiwaniu na dziecko.
  To jest 3 tomowa książka,
  Ktora porusza wszystkie te kwestie które matkę interesują.
  http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=1544533420138541422#pages/postNum=103

  Ja polecam te

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.